pondelok 10. októbra 2016

Ročné obdobia v láske

Striedanie ročných období v prírode je neustále fungujúci proces, počas ktorého sa príroda vyvíja a formuje. Presne tak je to aj v manželstve. Štyri ročné obdobia, vďaka ktorým sa formuje a vyvíja náš vzťah. Je to nutný kolobeh, ktorý je ovplyvnený vonkajším svetom. Práca, deti, sťahovanie, choroby, úspechy či pády, to všetko na nás vplýva a vytvára kruh štyroch ročných období.

Jar
Zatvorte oči a prestavte si prvé jarné slniečko, topiaci sa sneh, všadeprítmný svieži vzduch s nádychom blížiacej sa jari. Malé vykúkajúce hlávky jemných snežienok, stromy pokryté mladými zelenými púčikmi... Je vám príjemne? Cítite sa plný elánu, šťastia a pozitívnej energie? Presne o tom totiž jar je, a to nielen v prírode, ale aj vo vzťahoch. Jarná láska je optimistická, nadšená a radostná, plná nádeje a šťastia. Sú to tie povestné ružové okuliare, ktoré nám láska nasadí v momente, keď stretneme niekoho výnimočného. Jar lásky je typická jednoduchým a rýchlym riešením problémov a nezhôd. Podobne ako v prírode, tak aj vo vzťahoch je jar spojovaná so zvýšenou aktivitou, jeden k druhému si budujeme vzájomnú dôveru, rešpekt a istotu. Jar je taktiež príležitosť oživiť dlhotrvajúci vzťah, prebudiť k životu niekoľkoročné manželstvo tým, že skúšame niečo nové a neznáme.

Leto
Mnohí považujú práve leto za najkrajšie obdobie vzťahu. Partneri sa navzájom už dokonale poznajú a prípadné spory či nezhody riešia po vzájomnej dohode. Manželstvo počas leta je charakteristické pocitom šťastia, no zároveň úspechu, spokojnosti a pokoja. Leto je ako nádherná rozkvitnutá záhrada hrajúca všetkými farbami dúhy. Nesmieme však zabúdať, že o túto rozkvitnutú záhradu sa treba náležite starať, polievať a hnojiť. Starajte sa o svojho partnera najlepšie ako viete, buďte mu dobrou manželkou či manželom, partnerkou či partnerom, aby ste si toto krásne obdobie vzťahu užívali čo najdlhšie.

Jeseň
Jeseň je v prírode veľmi rôznorodá, je charakteristická doznievajúcim letným slniečkom, farebnými listami stromov a sladučkou úrodou zo záhradky. No jeseň má aj druhú stranu, sychravé počasie, nepríjemný dážď, studený vietor... Jeseň vo vzťahu je veľmi podobná, na jednej strane čerpáme z spomienok a z toho čo sme si „vypestovali“ v lete, no na strane druhej, cítime, že vzťah akosi ochladol a vybledol. Je len na nás, či zvýšenou aktivitou a snahou pracovať na vzájomnej dôvere a láske, vrátime náš vzťah opäť do leta, alebo príde neúprosná a mrazivá zima.

Zima
V chladných mesiacoch sa príroda uzatvára do seba, oddychuje a naberá silu. A takto je to aj so vzťahom. K zimnému obdobiu patrí hnev, osamelosť a pocit opovrhnutia aj malý problém sa javí ako veľká, priam nezvládnuteľná, prekážka. Partneri sa uzatvárajú do seba a čakajú na príchod jari. Ten však nefunguje tak, ako v prírode! Jar do vzťahu musia priniesť partneri, vzájomnou úctou, láskou a starostlivosťou jeden o druhého. Nájdite v sebe len lúč, ktorý pomaly po kvapkách začne topiť kusy ľadu, ktoré vás rozdeľujú.
 


Často sa hovorí, že svadba je vyvrcholením vzťahu, no opak je pravdou, svadba je začiatok dlhej a náročnej cesty, počas ktorej narazíte na množstvo prekážok, zákrut a pádov, no najdôležitejšie je, že sa vždy postavíte a s rozhodnutím nevzdať sa vykročíte opäť vpred. Veď tá láska a tie nádherné spoločné chvíle zato predsa stoja...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára