sobota 18. apríla 2015

Zaužívané svadobné zvyklosti

Jeden indiánsky citát hovorí, že manželstvo je ako plavba na kanoe. Muž sedí vpredu a vesluje, žena sedí vzadu a kormidluje. Je to krásne prirovnanie akejsi rovnosti v manželstve. V podstate prvá dôležitá vec, na ktorej sa so svojím vyvoleným musíte dohodnúť, je vaša svadba. Čo je dôležité a čo už menej? Ktoré zvyky by ste mali dodržať a ktoré už nemusíte? Pripraviť takú svadbu dá určite zabrať. Poďme si teda spolu prejsť, aspoň v skratke, niektoré zásady a tradície, ktoré by na žiadnej svadbe nemali chýbať. 

Si len moja
Žiadosť o ruku je väčšinou spojovaná s veľkými romantickými gestami, nádhernými kvetmi a vrúcnymi slovami lásky. Keď si muž pred vami kľakne, vysloví TÚ otázku a v ruke drží otvorenú krabičku a v nej nádherný prsteň. Vtedy sa cítite ako tá najšťastnejšia a najdôležitejšia žena na zemi. A pre niekoho tou najdôležitejšou osobou naozaj ste a už o chvíľu sa stanete mužom a ženou. Dovtedy budete hrdo nosiť ten prekrásny prsteň aby každý vedel, že svojho princa na bielom koni ste už našli. A takisto on si už môže byť istý, že vás nikto neukradne. Tradícia zásnubného prsteňa začala už v 12. storočí v starovekom Egypte.
Dekrét požadoval, aby bol prsteň zo zlata a obsahoval drahokam, ktorý sa viaže na dátum narodenia. Prsteň sa nosil na štvrtom prste ľavej ruky, pretože ľudia v minulosti verili, že tadiaľ prechádza žila, ktorá vedie priamo do srdca. Aj keď neskôr túto teóriu vedci vyvrátili, zásnubný prsteň sa na ľavej ruke nosí dodnes. V deň svadby si ho mnoho žien prehodí na pravú ruku aby ľavá ostala voľná pre obrúčku, ktorá je symbolom lásky, šťastia a večného spojenia. Prsteň je celým kruhom, bez konca a začiatku, čím sa stáva nekonečným ako láska a vernosť snúbencov.

Oblečenie nevesty
Nevesta je oblečená v bielych svadobných šatách, ktoré symbolizujú čistotu a nevinnosť. Podobným symbolom nevinnosti je aj závoj, ktorý si však z minulosti nesie aj mýtus o ochrane pred zlými duchmi. Podľa tradície by nevesta mala mať vo svoj svadobný deň na sebe niečo nové, ako symbol nového začiatku, niečo staré, ako symbol zachovania rodinnej tradície a niečo požičané, ako symbol toho, že si bude brať k srdcu aj rady iných. Darované zase prináša neveste niečo prvé s čím vojde do manželstva.
Modrá farba má predstavovať nevestinu čistotu ale tiež je symbolom vernosti, lásky a dlhého života. Zvykom je práve modrý podväzok, ktorý na svadobnej hostine ženích stiahne zubami a hodí medzi mládencov. Ten z nich, ktorý podväzok chytí sa podľa povery do roka ožení. 

Aby sa hostia nenudili
Tradičným zvykom je hádzanie ryže na mladomanželov. Táto tradícia vznikla v Ázii a má symbolizovať hojnosť a šťastie. Semienka, ktoré sa zachytia na nevestiných šatách znamenajú plodnosť, hojnosť a šťastie.
Čím viac semienok tým lepšie. Rozbíjanie taniera má hneď niekoľko symbolík. Hovorí sa, že črepy prinášajú šťastie a okrem toho, manželia pri spoločnom upratovaní preukazujú, že vedia spolupracovať a ich manželstvo bude harmonické. Svadobčania, najmä deti, sa často snažia mladomanželom prácu sťažiť tým, že črepy im rozkopávajú. 

Polievka je málo slaná...
Ďalšou zo zaužívaných tradícii je spoločné jedenie polievky. V minulosti mladomanželia spolu, z jedného taniera, jedli počas celej svadobnej hostiny. Postupom času sa to ale skrátilo iba na tých pár symbolických lyžíc. Túto časť zvyčajne sprevádzajú výkriky svadobčanov : “  Polievka je málo slaná, nevesta je nebozkaná.” 

Spoločné krájanie torty patrí do svadobného rituálu už od stredoveku, podobne ako jedenie polievky má aj táto tradícia ukázať ako mladomanželia spolupracujú, symbolicky tu však manžel pomáha manželke, čím dokazuje, že bude pre ňu počas ich spoločného života oporou. Traduje sa tiež, že podľa toho v akom poradí držia mladomanželia nôž, podľa toho má prvý v poradí rozhodujúce slovo v domácnosti. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára