pondelok 4. mája 2015

Svadobná kytica

Svadobná kytica je neodmysliteľnou ozdobou každej nevesty. Jedna je v tvare gule, iná polmesiaca, ďalšia jemne splýva dolu svadobnými šatami... Určite ste už počuli pravidlo, že menšia nevesta, menšia kytica, väčšia nevesta, väčšia kytica alebo čím honosnejšie šaty, tým jednoduchšia kytica. Tieto a mnohé ďalšie rady isto počúvate od mám a starých mám pred vaším veľkým dňom. My vám však dnes chceme povedať pár slov k tomu aké kvety vlastne vybrať do kytice, s ktorou budete kráčať uličkou k svojmu nastávajúcemu.
Plodnosť a láska
V minulých časoch sa verilo, že svadobná kytica je istým symbolom lásky a plodnosti, preto sa do kytíc pridávali rôzne bylinky, kvety zeleniny či lúčne kvety. Naše prastaré mamy verili, že bylinky, ktoré do kytice pridajú môžu ovplyvniť celý život mladomanželov. Často sa do kytíc viazal tiež tymian a cesnak, ktoré mali zahnať zlých duchov. 

Symbolika kvetov
Už pre Starých Grékov a Rimanov bola ruža kvetom lásky, ktorý uctievali a oslavovali ako symbol pokory, čistoty, úcty a šťastia. Výnimkou je len ruža žltá, ktorá je podľa moslimov symbolom žiarlivosti a zrady. Ľalia je kvetom svetla, čistoty a nevinnosti. V kresťanstve je práve pre túto symboliku často spojovaná s nepoškvrnenou Pannou Máriou. Za drahokam medzi kvetmi sa pokladá orchidea ako symbol výnimočnosti a jemnej elegancie. Do svadobnej kytice je taktiež veľmi vhodná frézia, vďaka nezameniteľnej vôni a širokému spektru farieb. Jemné konvalinky vám podľa povier prinesú večné šťastie a sedmokráska vám nadelí kopu detí.

Tieto radšej nie
Tak ako sú kvety, ktoré nám prinesú šťastie, sú aj kvety, ktoré sa postupom času dostali na pomyselnú čiernu listinu kvetov vhodných do svadobnej kytice.
Prvou z nich je práve levanduľa, ktorá podľa povier symbolizuje nedôveru a neveru. Neodporúča sa tiež narcis, klinček, černica a malina. Podľa našich babičiek nie sú na svadbu vhodné ani kvetiny žltej farby, ktoré vraj symbolizujú žiarlivosť, klamstvo a opovrhovanú lásku.

Nech už si na svoj veľký deň vyberiete akékoľvek kvety verím, že vaše manželstvo bude plné lásky, pochopenia a pokory. Veď vzájomné porozumenie a rodinné šťastie budujú manželia a nie svadobná kytica.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára