pondelok 17. augusta 2015

Odobierka

Svadba to je začiatok niečoho nového, je to chvíľa, keď sa z dvoch rodín stane jedna. Svadbou vylietame z rodičovského hniezda a prilietame do toho manželského. Ďakujeme rodičom za ich výchovu a starostlivosť, za lásku a dobrotu, s ktorou nás vychovávali a prosíme ich o požehnanie do šťastného manželstva. Ideálnou možnosťou ako tieto slová rodičom povedať je odobierka. Aj keď samotná odobierka zosobňuje odlúčenie ženícha a nevesty od rodičov, súčasťou je aj poďakovanie a rodičovské požehnanie. Poďme si teda spolu prejsť, čo taká tradičná odobierka obnáša.
            V deň svadby príde starejší najprv do rodiny ženícha. Po privítaní a usadení všetkých prítomných si ženích kľakne pred svojich rodičov a v krátkosti poďakuje rodičom za výchovu a lásku, ktorú mu dali. Text môže znieť napríklad takto:
"Milí rodičia, keď sa teraz odoberám pred svadobný oltár prosím o vaše požehnanie do nového života. Ďakujem vám za všetko, čo ste mi od malička dali, že ste ma mali radi a v láske vychovali. Odpustite mi, že som vás kedy nahneval a vaše požehnanie na cestu životom mi prosím dajte."


            Ak sa bojíte, že by ste túto emotívnu situáciu nemuseli zvládnuť, poproste starejšieho alebo krstného rodiča aby hovoril za vás. Rodičia urobia symbolický kríž na čelo svojho syna a dajú mu rodičovské požehnanie. Tu je tiež priestor nato, aby rodičia predali synovi svoje rady a skúsenosti, prípadne si obe strany povedali nevypovedané.
Následne sa so spevom prichádza k nevestinmu domu, tu sa konajú, tzv. prekáračky, kde sa rodiny navzájom vtipne dohadujú na tom, prečo prišli a koho hľadajú. Keďže svadba je najmä o radosti a smiechu, aj odobierka by sa mala niesť v tomto duchu. Preto ju môžete oživiť malou hrou, kde si ženích musí vybrať svoju nevestu z pomedzi troch ponúkaných dievčat. Keď ju úspešne nájde odovzdá jej kyticu a predvedie ju pred rodičov, kde nevesta, podobne ako ženích, poďakuje za výchovu a poprosí o rodičovské požehnanie.
            Po tomto všetkom nasleduje samotný akt odobierky, kedy ženích popýta rodičov nevesty o svoju milú, napríklad takto:
"Ďakujem vám, že ste ju pre mňa vychovali a za ženu mi ju prosím dajte. Nehľaďte na moje chyby a do rodiny ma prosím príjmite."

To isté zopakuje aj nevesta a obaja dostanú požehnanie. U nevesty sa po odobierke zvyknú pripínať mužom pierka a autá sa vyzdobujú bielymi stuhami. Nevesta so ženíchom odchádzajú poslední, aby ich pri príchode na miesto obradu mohli všetci svadobčania sledovať.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára