pondelok 9. novembra 2015

Svadobné zvyky v zahraničí 01.

Ako prebiehajú svadby za hranicami Slovenska? Aj vás zaujíma aké sú zvyky v Anglicku, Taliansku či Švajčiarsku? V dnešnom článku vám prinesieme prvú časť nášho seriálu o svadbách a svadobných zvykoch vo svete.


Talianske nedele
Il Fidanzamento ako volajú v Taliansku zásnuby prebiehajú vo veľmi kľudnom a pokojnom duchu. Po nich však snúbenci nesmú chodiť von osamote ani si ľahnúť do jednej postele. Rande môžu absolvovať len za prítomnosti niekoho z nevestinej rodiny, väčšinou to býva starší súrodenec alebo teta nevesty. U nás sa často vravieva, že nevesta by vo svoj svadobný deň na sebe nemala mať perly, pretože jej to prinesie nešťastie. U Talianov je naopak symbolom nešťastia zlato, ktoré u nás predstavuje bohatstvo a šťastie. Najšťastnejším dňom pre vstup do manželstva pre Talianov je nedeľa.
Materské prstene vo Švédsku
Jedným z prvých zvykov, ktorý rodičia švédskej nevesty praktizujú už mnoho rokov, je tzv. mincový zvyk. Predtým ako nevesta odíde do kostola, mama jej vloží do pravej topánky zlatú mincu a otec do ľavej topánky mincu striebornú. Ďalším, možno trošku vtipným zvykom, je, že ten kto pri oltári vysloví hlasnejšie „áno“, bude v manželstve robiť všetky dôležité rozhodnutia. Po švédskej svadbe nosí nevesta na ruke tri prstene. Okrem snubného a obrúčky, ktoré nosia naše nevesty, majú tie švédske ešte prsteň za materstvo, ako znak toho, že dajú svojmu manželovi dieťa. Vo Švédsku nevesty s obľubou nosia na hlave korunky. V minulosti bola korunka znakom panenstva, a teda žena, ktorá už nebola panna ju počas svadby na hlave mať nemohla.
Farebné vreckovky vo Švajčiarsku
Vo Švajčiarsku má nevesta na hlave venček alebo korunku z kvetov, lístkov či iného materiálu, dôležité je, aby to bol materiál, ktorý sa dá spáliť. Veniec je totižto spálený hneď potom ako si mladomanželia vymenia svoje sľuby. Každý zo svadobčanov dostane od nevestiných družičiek farbenú vreckovku, ako znak šťastia a dobrej zábavy na svadobnej hostine. Na znak plodnosti a nekonečnej lásky švajčiarski mladomanželia hneď po svadbe zasadia borovicu.
Čarovné Anglicko
Anglické svadby v sebe nesú svoje nezameniteľné čaro. Práve táto krajina ma svojimi zvykmi oslovila spomedzi všetkých spomenutých najviac, práve pre svoje milé tradície. Jednou z nich napríklad je tzv. kvetinová cesta, ktorá podľa tradície symbolizuje nádej, že nevestin život bude šťastný a krásny. Malé družičky v Anglicku nazývané „flower girls“ rozsievajú pred nevestou malé kvietočky celú cestu až ku kaplnke. Sú pritom oblečené v podobných šatách ako nevesta, aby jej vraj nepokazili šťastie. Tradičná anglická svadobná torta má niekoľko poschodí, pričom najvrchnejšia vrstva je tzv. krstinový koláč, ktorý si mladomanželia odložia dokým nepokrstia svoje prvé dieťa. Medzi svadobnými dezertmi by sme tiež našli ženíchovu svadobnú tortu, ktorá môže byť ovocná alebo čokoládová. Ďalším veľmi milým svadobným zvykom je „ribbon pull“, kde hlavnú úlohu hrajú družičky. Do svadobnej torty sú umiestnené strieborné kúsky ako prstienok, podkova, srdiečko,.. tak, aby ich bolo z každého kúsku vidieť iba priviazanú stužku. Každá družička ešte pred rozkrojením svadobnej torty vytiahne jednu stužku so strieborným predmetom, ktorý je vždy symbolom niečoho čo by sa jej neskôr v živote malo splniť. Ak si teda vytiahne napríklad podkovu bude mať šťastie, ak prstienok bude chystať svadbu.
Odložená svadobná noc vo Francúzku

Už starí Gréci verili, že diamant je symbolom žiarivosti hviezd a nevinnosti, Francúzi tomu veria doteraz, preto je u nich obľúbeným prvkom na obrúčky práve diamant. Ženích si pre svoju nevestu prichádza domov a do kostola idú spolu. No aby to nebola len taká obyčajná cesta, tak ju družičky vyzdobia bielymi stuhami, vraj preto aby nevesta mala dostatok času si svoje rozhodnutie, vydať sa, poriadne premyslieť. Kým prebehne obrad, družičky odložia biele stuhy a cestu posypú vavrínom. Deti po nich potom hádžu drobné mince, aby mali bohaté a šťastné manželstvo. Zaujímavým francúzskym zvykom je, že mladí svadobčania po skončení svadobnej hostiny postávajú pod oknami mladomanželov a búchajú hrncami či panvicami, kým im neotvoria. Tam spoločne oslavujú až do rána, takže mladomanželia si musia svoju svadobnú noc odložiť na neskôr.
V Írsku zelená radšej nieV Írsku sa na začiatku svadobného obradu zapália dve sviečky, jedna pre nevestu, druhá pre ženícha. Po tom, ako si snúbenci povedia svoje áno kňaz odpáli z oboch horiacich sviečok jednu veľkú na znak toho, že sa pár spojil do jedného celku. Traduje sa tiež, že nikto nemôže na írsku svadbu prísť oblečený v zelenom, pretože by bol považovaný za zlú sudičku a mohol by mladomanželom priniesť nešťastie. Írska nevesta si na svojej svadbe veľmi nezatancuje, pretože podľa starých legiend musí mať obe nohy na zemi, inak by ju uniesli zlé víly. Írsky mladomanželia stihnú do polnoci všetky svadobné zvyky a odchádzajú domov alebo do hotela venovať sa jeden druhému, pretože hneď na druhý deň odchádzajú na svadobnú cestu.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára