nedeľa 29. novembra 2015

Zvláštne svadobné tradície v zahraničí

Dostatok jedla a pitia, hádzanie kytice, rozbíjanie taniera, spoločné jedenie polievky, novomanželský tanec... Podľa týchto zvykov ľahko spoznáte, že ide o typickú slovenskú svadbu. O tom ako prebiehajú svadby v iných častiach zeme, ste sa už na našej stránke mohli dočítať, dnes vám ale ponúkame súrhn pre nás možno trošku zvláštnych svadobných zvykov vo svete. Veď nie nadarmo sa hovorí: „Iný kraj, iný mrav.“

India: Indovia veria, že ženy narodené v astrologickej kombinácii Mangliks sú prekliate. Aby svojho manžela neprekliali a nespôsobili mu skorú smrť, zložia svoj svadobný sľub najprv stromu. Strom sa okamžite po obrade zničí a s ním aj povestná kliatba. Indické nevesty sú oblečené v červenom, biela sa totiž v Indii považuje za farbu smrti.

Malajzia: Ak by ste boli malajskými novomanželmi z medových týždňov by ste sa veľmi netešili. Mladomanželia majú totižto počas dlhých troch dní a troch nocí zakázané chodiť do kúpeľne a na toaletu. Malajzania totiž veria, že ak by si pár odskočil na toaletu či dokonca len umyť ruky, mohla by žena ostať neplodná, a to asi žiaden pár riskovať nechce.

Keňa: Keď chce v Keni otec požehnať svoju dcéru na cestu novým životom poriadne jej opľuje hlavu a prsia. Je to vraj preto, aby bola zdravá, mala veľa detí a šťastné manželstvo. Tento akt prebieha keď nevesta so svojim manželom opúšťa rodnú dedinu.

Čína: Tu musia budúce nevesty preplakať aspoň hodinu denne  celý mesiac pred svadbou. Spolu s nevestou plačú aj všetky ženy v rodine. Staršie ženy pripravujú mladú nevestu nato, že život po boku muža nebude vždy len s úsmevom ale zároveň veria, že čím viac sĺz vyplačú, tým šťastnejší budú mať mladomanželia život.

Francúzsko: Vo Francúzsku si rodina nevesty ľahne tvárou dolu na zem a ženích má za úlohu po nich chodiť. Musí stúpiť na každého, inak by sa mohli tí, na ktorých nestúpi, uraziť. Či môže na niekoho stúpiť viac ako na iného, prípadne silnejšie, sme sa nedozvedeli.

Sudán: Kmeň Neur žijúci v južnom Sudáne uznáva spečatenie manželstva až po narodení druhého dieťaťa. Do tej doby žije nevesta v rodičovskom dome. Ak manželka druhé dieťa z akýchkoľvek príčin manželovi neporodí, môže sa s ňou rozviesť.

Afrika: V niektorých afrických dedinách je zvykom aby staršie ženy poučili tie mladšie, naozaj vo všetkom. Na prvú novomanželskú noc totiž mladý pár sprevádza staršia žena z dediny aby ich patrične zaučila. Nie je výnimkou, že vo svadobnú noc medzi manželmi zaspáva ženíchova svokra.

Java:
Ak ste už nejakú tú svadbu organizovali, viete, že to nie je lacná záležitosť. Na ostrove Java vám však peniaze na zaplatenie svadby, nepomôžu. Poplatok budete musieť zaplatiť v podobe potkaních chvostov. Za hostinu zaplatíte 25, no v prípade rozvodu až 50 chvostíkov. 


Škótsko: Aby boli Škóti v manželstve pripravení naozaj na všetko, dajú im to svadobčania pred svadbou poriadne „vyžrať“. Nevesta je oblievaná blatom a rôznymi odpornými vecami, ktoré jej blízky pred svadbou nazhromaždia vo vedierkach. Ženícha zase vyzlečú, namažú zmesou melasy, múky a pierok. Ten potom musí takto „vyparádený“  chodiť niekoľko hodín po uliciach. Podľa škótskych tradícii, keď mladomanželia vydržia toto, budú v manželstve pripravení už na všetko.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára