pondelok 11. júla 2016

Svadobná etiketa v obliekaní

V minulom článku ste si mohli prečítať niečo o svadobnej etikete, no možno ste si všimli, že tam niečo chýba. To ako sa má na svadbu obliecť nevesta a ženích je väčšinou každému jasné, no veľkou dilemou je často krát oblečenie svadobných mám a zvyšných svadobčanov. Prvá a základná rada znie, že by ste sa vo svojom oblečení mali cítiť pohodlne, budete v ňom predsa celý deň, a možno až do rána... Všetko ostatné sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.


Snúbenci
Začneme tými najdôležitejšími osobami celej svadby, nevestou a ženíchom. Podľa typu a štýlu svadby si ženích môže voliť medzi tmavým alebo bielym oblekom, frakom či dokonca až žaketom. Pokiaľ je ženích vo fraku, od nevesty sa taktiež očakávajú honosnejšie a bohatšie šaty. Toto pravidlo však nefunguje naopak, ak má nevesta honosné šaty, ženích nemusí mať nutne frak alebo žaket. Farba šiat pritom nemusí byť nutne biela, populárne sú krémové, modré či ružové odtiene.
 

A čo svadobčania?
Klasické svadby obvykle nemajú presne stanovený dress-code, ale napriek tomu u spoločenskou udalosťou a je potrebné aby vaše oblečenie bolo slušné a vhodné. Niekoľko týždňov pred svadbou sa spojte so snúbencami, aby ste si potvrdili v akom štýle sa bude svadba niesť. Podľa toho potom volíme aj vhodné oblečenie. Muži sa zväčša prispôsobujú oblečením ženíchovi. V prípade obleku máte možnosť voľby medzi klasickým dvojdielnym, alebo k nemu v zimných mesiacoch pridať tretí diel, vestu. Pozornosť venujte aj výberu košele, ktorá by mala byť, buď biela alebo vo svetlých pastelových farbách, určite nevoľte čiernu  alebo výrazne tmavú košeľu. Býva zvykom, že farba kravaty muža ladí s farbou partnerkiných šiat, no rozhodne nie je vhodná čierna kravata, ktorá je určená skôr na pohreby.  

Dámy majú možnosť voľby medzi kostýmom a šatami, opäť ale prihliadame na celkový štýl a honosnosť svadby. Bielu ponechajte neveste, ktorá má počas svadby vynikať medzi ostatnými a byť najžiarivejšia. Dĺžka šiat je na vás, no majte na pamäti, že „prístupná“ je dĺžka po kolená a viac, v žiadnom prípade nie sú vhodné minišaty. Vyhnite sa obrysom spodnej bielizne pri príliš obtiahnutých spoločenských šatách.

Etiketa svadobných mám
Rodičia zohrávajú na každej svadbe dôležitú úlohu, nielen že sú svedkami spečatenia veľkej lásky ich detí, ale svojím oblečením a správaním reprezentujú svojich potomkov. Podľa etikety by svadobné matky mali mať podobný štýl a farbu šiat. Podľa typu svadby si aj svadobné matky môžu voliť dĺžku šiat, no etiketa nedovoľuje odhalené ramená. Šaty na ramienka dokombinujte štýlovým a elegantným bolerkom. Nezabúdajme tiež, že svadobné matky majú na svadbe množstvo povinností, a preto by sa mali cítiť pohodlne a šaty by im mali dobre sedieť. Čo sa týka farby, opäť je nevhodná biela, ktorá patrí neveste, a tmavé odtiene. Naopak v jemných odtieňoch modrej, ružovej či červenej budete vyzerať elegantne sviežo a decentne.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára