pondelok 22. septembra 2014

Svadobné tradície a ich význam

Premýšľali ste niekedy nad tým, prečo stojí nevesta na ľavo od ženícha, alebo prečo sa nosí snubný prsteň vo väčšine prípadov na treťom prste ľavej ruky? Pôvod a význam niektorých najtradičnejších svadobných zvyklostí Vás môže prekvapiť. Existuje niekoľko verzií pre objasnenie jednotlivých svadobných úkonov a niektoré s konečnou platnosťou siahajú až k ich koreňom. Pozrime sa spolu na niektoré z nich.


Foto: freedigitalphotos.net

Hádzanie kyticou
Hádzanie kyticou je tradícia, ktorá pochádza z Anglicka. Niekedy zvykli ženy odtrhávať kúsky z oblečenia a kvetín nevesty, aby tak aj na nich sadlo šťastie. Aby sa nevesta v zdraví a pohode dostala z davu, vyhodila kyticu za seba a utekala preč. V dnešných časoch sa kytica hádže medzi slobodné ženy a verí sa, že tá, ktorá ju chytí, je ďalšia v poradí na vydaj.
Odovzdávanie nevesty
Tradícia, pri ktorej otec odovzdáva ruku nevesty ženíchovi, má svoje korene v dobách, kedy sa sobáše dohadovali na základe majetku a titulu. Dcéry boli v tej dobe považované za vlastníctvo otca. Bolo jeho právom, aby oddal svoju dcéru, zvyčajne za peniaze. Dnes je to už len symbolické požehnanie manželstva.
Snubný prsteň
Prsteň ako znak zasnúbenia dvoch ľudí sa nosí na treťom prste ľavej ruky už od rímskych čias. Rimania verili, že žila v tomto prste vedie priamo do srdca. Snubný prsteň je nikdy nekončiaci kruh, ktorý symbolizuje večnú lásku.
Nevesta po ženíchovej ľavici
Vzhľadom k tomu, že v anglosaských krajinách museli muži často brániť svoje nevesty, je zvykom, že ženíchova vyvolená stojí po jeho ľavom boku, aby mala jeho ruka voľnú cestu k meču. V inom prípade to tiež môže symbolizovať, že stojí pri jeho srdci, ktoré právom okupuje.
Nové, staré, požičané a modré
Staršia maličkosť, ktorou sa nevesta okrášli, reprezentuje jej odkaz k svojej rodine, koreňom a minulosti. Môže to byť napríklad nejaký rodinný šperk. Nový predmet či kus odevu predstavuje nádej na šťastie a úspech v budúcnosti. Nevesta si v tomto prípade často vyberá nové svadobné šaty. Podľa tradícií by to však malo byť niečo osobnejšie, pretože šaty sa zväčša po svadbe vrátia do salónu, a teda nezostávajú v nevestinej výbave. Odporúča sa preto zvoliť skôr novú spodnú bielizeň a pod. Požičaná drobnosť sa získa od šťastne vydatých žien, ktoré chcú týmto predať trochu svojho šťastia aj neveste. A nakoniec nesmie chýbať niečo modré, a teda symbol lásky, vernosti a čistoty.
Svadobná torta
Pôvod odstupňovanej svadobnej torty pochádza taktiež z anglosaských čias. Hostia v tom období prinášali malé koláčiky a skladali ich na seba. Neskôr vytvoril šikovný francúzsky pekár tortu v poschodovom tvare a polial ju polevou. Dnes mu vďačíme za unikátne zdobené skvosty, ktoré sa rokmi iba vylepšovali.
Svadobné kytice
Kvety sú do svadobného obradu začlenené ako symbol plodnosti. Prvá svadobná kytica sa skladala z bylín a neskôr z pomarančových kvetov.
Svadobný závoj
Svadobný závoj je už od dávna považovaný za symbol mladosti, skromnosti či panenstva a slúži  na odvrátenie zla.
Družičky
Družičky a družbovia na poriadnej svadbe nikdy nechýbali. Po celú dobu bolo ich úlohou oklamať zlých duchov. Družičky boli vždy oblečené podobne ako nevesta, aby zmiatli zlé duše, ktoré by mohli číhať navôkol. Dnes sú väčšinou psychickou podporou nevesty v stresujúcich chvíľach. 

Aj keď žijeme modernú dobu a čas povier sa pokladá za prežitok, stále tu dominujú zvyky a tradície, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Veď ktorá nevesta by chcela riskovať? Radšej zopakovať pradávny rituál ako žiť v neistote. Tým, ktorí sa rozhodli vstúpiť do sviatku manželského, držíme palce.


Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára