piatok 25. októbra 2013

Peter, Jarmila - a ich výnimočný deň rôznymi pohľadmi

Pridávame zaujímavý príspevok od sympatického páru, ktorým sme pred pár mesiacmi pomohli pri organizovaní dňa s veľkým "D". Ďakujeme im za príspevok! 
( PS: pre istotu sme zmenili mená účinkujúcich ).

Peter:
Volám sa Peter a chcel by som Vám zveriť s tým, ako prebiehali prípravu na svadbu s mojou, teraz už súčasnou manželkou Jarmilou. Začiatok bola klasika, požiadal som ju o ruku, povedala áno, vybral som krásny prstienok, z ktorého bola nadšená. Klasická zásnubná idylka. Problémy začali, keď sme dohodli termín svadby. Ostávali 4 mesiace, no u nás v byte to vyzeralo ako pred útokom nemeckej armády na sovietske vojská počas 2. svetovej vojny, všade stres, žiaden pokoj, hluk, napätie,... Najprv som to neriešil, myslel som si, že má iba svoje dni, prípadne je rozčarovaná z myšlienky, že o pár mesiacov budeme nadobro svoji, svoji až dokiaľ nás smrť nerozdelí...
Najhoršie to začalo byť po pár týždňoch, keď som v posteli našiel desiatky svadobných oznámení a menoviek na svadobné stoly. Našiel som ich všade. Vrcholom bolo, keď v kuchyni našiel zoznam asi 30 obchodov so svadobnými šatami a ďalší štós papierov s potenciálnymi sálami na svadobnú hostinu či chrámy, kde by sa obrad mohol uskutočniť. Náš život v posteli bol od tohto obdobia taký suchý, ako linecké rezy, ktoré Jarmila vybrala k TOP 15 zákuskom, ktoré sa musia na svadobnom stole ocitnúť.
Šiel deň za dňom, týždeň za týždňom, ... Sálu i chrám sme už našťastie mali, poradili nám známi, no čo ďalej? Nebudem/e ju azda ozdobovať sami, behať po obchodoch, brať dovolenky z práce kvôli takýmto maškarádam,... hrôza. Takto som si to vôbec nepredstavoval, nechcel som veľkú svadbu, no Jarmila, keďže je z veľkej rodiny, na iné ani nepripustila. Mali sme cez 150 hostí, čo je na bežnú mestskú svadbu až cez hlavu. Ako ale vybrať farbu? Od manželky som dostal úlohu, veľmi (s)prostú, a to vymyslieť návrhy farebných kombinácií pre výzdobu svadobnej sály. Nie žeby som nemal vkus alebo cit pre estetiku, ale takéto veci ma vôbec nezaujímali, bolo mi srdečne ukradnuté, či bude všetko zelené alebo ružové, hlavne, že to je naša svadba a sme šťastní... Kamarát mi odporučil služby svadobnej agentúry Ceremony, kde pracujú šikovní poradcovia, ktorí mi veľmi ochotne poradili, vypočuli moje žiadosti a do 2 dní som mal návrhy na stole. Jarmila bola prekvapená, no o to viac spokojná, že som nejaké farby vybral. Potom to už šlo ľahko, sála sa vyzdobila do strieborno-bielej farby a svadba sa mohla začať. Bol to naozaj nezabudnuteľný deň... Inak, žene som nikdy nepovedal, že tie farby som nevyberal ja! J

Jarmila: 
Moje meno je Jarmila a pred pár mesiacmi som vstúpila do zväzku manželstva s mojím dlhoročným priateľom Petrom. Bol to ten pravý,... ako som to spoznala? Cítila som to tak. Nechodili sme spolu týždeň, poznali sme sa veľmi dobre, bolo len otázkou času, kedy ma požiada o ruku. Bolo to naozaj šokujúce, pretože som to vskutku nečakala. O ruku ma požiadal v cukrárni, možno gýčové, no ten moment bol pre mňa dokonalý, romantický, tak úžasný ako pre každú ženu, ktorú muž požiada o ruku.
S Petrom a rodinami sme sa dohodli na najvhodnejšom dátume svadby, prakticky jednohlasne, aj keď v našej rodine je dosť problém nájsť spoločnú reč, najmä čo sa našich mamičiek týka... No nakoniec sa spoločná reč našla a prípravu na svadbu sa mohli začať. Nevedela som čo skôr, či si vybrať šaty, alebo objednať sálu, alebo vybrať jedlá a zákusky. Živá hudba alebo DJ? Aké družičkovské šaty? Koho pozvať a koho nie? Neurazí sa tento? Máme dosť peňazí? Akú farby výzdoby svadobnej sály si zvoliť? Bude ladiť k mojim šatám a priestoru?... Nevedela som, kde mi hlava stojí, a to boli 4 mesiace pred svadbou. Dlho po nociach som googlila informácie, kecala s babami, ktoré majú rovnaké problémy ako ja, čo a ako spraviť a naplánovať. Prakticky sme boli všetky rovnako bezmocné, na dne, nevedeli sme čo skôr,... Veď ja zošaliem! Musí sa to nejako zjednodušiť, nemôže byť predsa všetko na moje plecia. Dám Petrovi aspoň vybrať návrhy na farbu sály, ja si potom schválim tú najlepšiu kombináciu. Viem, zanedbávala som ho trošičku, no nebolo času. Mávala som pravidelnú migrénu a nevoľnosti, neviem či zo stresu, ale tehotná som určite nebola.
Až v jeden večer na googli som objavila portál, ktorý poskytuje poradenstvo so svadbami, spomínali tam svadobnú agentúru Ceremony, ktorá mala sídlo dokonca niekoľko metrov odo mňa. Hneď na druhý deň som tam celá rozčarovaná zašla, vyvalila na nich svoje predstavy a požiadavky. Oni ma len s úsmevom utíšili a upokojili, spravili mi kávičku a pokecali sme si. Myslím si, že mi veľmi dobre porozumeli, pretože ich výsledky ma nadšili. Nikdy by som nevymyslela lepšiu kompozíciu, pozvánky, harmonogram, návrhy jedál a zákuskov lepšie ako oni. Dokonca mi navrhli i návrhy farieb pre sálu, tak si to aspoň porovnám s Petrovými návrhmi. Vau, koľko mám zrazu času, všetku „špinavú“ prácu spravia za mňa, ja sa môžem venovať skúškam svadobných šiat.
O 2 dni mi došli návrhy farieb, tak som si ich vypýtala aj od Petra. Mimochodom vôbec netušil a ani doteraz nevie, že mi s prípravou svadby pomohla veľmi šikovná svadobná agentúra a špecialistka pre organizovanie a výzdobu svadieb. Prišiel Peter, ukázal mi návrhy, skrehla som. Veď sú úplne totožné s tými mojimi od agentúry. Ako je to možné? Náhoda? Však on išiel do tej istej agentúry, ako ja...
Bolo mi jasné, že ma môj manžel oklamal, vlastne ani nie, sme si kvit, ja som mu predsa tiež nepovedala, že svadbu mi organizuje a navrhuje niekto iný a nie ja sama... Nuž čo, nemusí o tom ani vedieť. Ale aspoň sa snažil a splnil svoju úlohu, podiel svojej práce pri príprave svadby, aj keď nie sám, ale splnil. Snaha sa cení.
Tak a teraz mám všetko, návrhy farieb, DJ, jedlá, zákusky, pozvánky, oznámenia, fotografa i kameramana, štýl výzdoby sály, dokonca už i svadobné šaty sa mi pomaličky rysujú. Zajtra posledná skúška. 

Tak je hotovo. 2 dni pred svadbou. Čo teraz? Klídek. Dýchaj z hlboka Jarmila. Zvládneme to. Raz, dva, raz, dva... O niekoľko hodín neskôr: „Beriete si Petra P. za svojho zákonného manžela?“ „Áno.“ 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára